Právě si prohlížíte Zprávy o migraci – boj za nový život

Zprávy o migraci – boj za nový život

  • Rubriky příspěvkuUncategorized

Zprávy o migraci – leden a únor 2023

Ačkoliv se o problémech s migrací mluví méně, problémy trvají. Boj za nový život stále stojí řádu lidí život.

„Oslavili“ jsme rok od propuknutí války na Ukrajině, která způsobila takovou migrační vlnu, že byl využit nebývalý institutu evropského azylového právo – dočasná ochrana. Tento institut až do loňského roku spal tvrdým spánkem a ani válka v Sýrii jej neprobudila.

V současné době je hlavní otázkou uprchlictví z Ukrajiny další podpora poživatelů dočasné ochrany, a to jak ta finanční, tak také podpora solidárních domácností. Ke změně by mělo dojít 1. dubna, kdy v tuto chvíli není ještě zřejmý přesný postup. Jasné je, že dávky budou posuzovány podle skutečných možností příjmu a příjmů jejích poživatelů. Rozsah dávek se tedy bezpochyby sníží, ovšem zcela nezanikne.

Tyto změny mají zásadní vliv zejména pro ty rodiny, kde do bezpečí přijela pouze žena s dětmi.

Fotokoláž pomoci CRS - potravinové a jiné sbírky, stěhování nábytku

Nebezpečí na cestě

Dalším uprchlickým snahám nadále brání nejen lidská síla, ale také přírodní překážky. V nedávné době došlo k dalším úmrtím na Středozemním moři, tentokrát u italských břehů. Podle nejnovějších zpráv zde o život přišlo 64 lidí. Zejména nemožnost zvolit legální cestu a současně pašerácká snaha o výdělek stojí každoročně životy mnohých. V roce 2022 to bylo zřejmě více než 2.000 lidí.

Nebezpečí ale samozřejmě nenese jen mořská cesta.

Turecko a Sýrie

Zásadním problémem se stalo rozsáhlé zemětřesení v oblasti východního Turecka a Sýrie. Obzvláště se obáváme situace v Sýrii, kde byl problém bezpečně žít ještě před tímto přírodním neštěstím. Podle informací v Sýrii dlouhodobě nefunguje energetická ani jiná infrastruktura, a to ani ve větších městech. Omezená je tak např. i lékařská péče.

Je možné očekávat další snahy o změnu místa k životu a tudíž další migraci. Nyní ale není větší vliv těchto událostí na cestách patrný. Na místě zemřelo okolo 51.000 lidí.

Změna migračních toků

Na základě zkušeností z cest můžeme potvrdit, že původní migrační cesty již nejsou natolik hojně využívány. Jakým směrem se cesty změní není možné přesně odhadnout, zdá se ovšem, že cesty fungují daleko plynuleji, což je vzhledem k nezměněné migrační politice zvláštní.