Právě si prohlížíte Zářijový výjezd do Athén!

Zářijový výjezd do Athén!

  • Rubriky příspěvkuNezařazené

I přes veškeré pochyby, přísná opatření a katastrofické zprávy spojené s mediánem nad Řeckem jsme v sobotu 19. září vyrazili směr Atény. Náš čtyřčlenný tým byl opět mezinárodní. Mateusz, Michał z Polska a Ilona a Lída z Česka. Z důvodu financí i proti-covidovým opatřením jsme zvolili leteckou cestu. V Athénách reálně hrozilo, že budeme na letišti testováni na covid a nuceni strávit minimálně jeden den v karanténě. Naštěstí jsme tomu byli ušetřeni! A mohli jsme tak týden pomáhat lidem, kteří naší pomoc opravdu potřebují…

Bůh je dobrý!

Ačkoli jsme vůbec netušili, jak zde budeme pomáhat, věděli jsme, že potřeba pomoci je zde opravdu obrovská, což se nám potvrdilo. Na ulicích Athén žije bez jakékoli pomoci obrovské množství lidí. Nemají kde bydlet, nemají co jíst, nemají přístup k léčivům… Ve stejných podmínkách žijí s dětmi, a to třeba i novorozenci…

Jako nejzásadnější potřeba se ukázalo bydlení… Bydlet na ulici s dětmi je opravdu náročné, tím spíše pokud se přidá také nemoc nebo jiný problém. V průběhu našeho týdne v Athénách jsme našli bezpečné, čisté, klidné místo na bydlení pro dvě rodiny! V tuto chvílí mají zajištěno bydlení na měsíc. Seznamte se!

Tato čtyřčlenná afgánská rodina se za chvíli rozšíří o nejmladšího člena. V úterý, když jsme rodinu poznali se o rodinu, maminku v pokročilém stupni těhotenství, tatínka ve špatném zdravotním stavu a sestru Z. (4 roky), starala čtrnáctiletá A. Oba rodiče byli velmi vyčerpání. Oba rodiče téměř nemluvili, působili velmi unaveně, vyhladověle a úzkostně. Všechno co měli bylo jedno oblečení a dva malé batůžky.


Kromě toho, že jsme rodině poskytli střechu nad hlavou, nakoupili jsme jim také základní potraviny, ovoce, vitamíny pro maminku i děti a oblečení. 

Naše pomoc znamená pro rodinu klid, a to zejména pro maminku, která se již několik měsíců obává, že z novorozeným miminkem bude muset žít na ulici…

Proměna celé rodiny po pár dnech v bezpečí byla neskutečná!

Poslední den jsme si s maminkou a A. ještě moc hezky popovídaly (Ilona a Lída). Velmi nás potěšilo, že se ji podařilo navštívit lékaře, který zkontroloval miminko! Zářila štěstím a vedly jsem rozmanité diskuze, např. také o tom, jaké je to být ženou v Afghánistánu…

Z ulice do peřin!

Tak by se dal nazvat druhý příběh! Díky Vaší štědrosti jsme byli schopni pomoci tříčlenné afgánské rodině. Tatínek a dvě naprosto okouzlující holčičky již na ulici žijí delší dobu. Z důvodu jejich bezpečí tatínek dcery ostříhal na krátko. O to horší pak bylo dívat se na jejich fotky z dob před cestou, kde byly obě v krásných šatičkách s dlouhými vlásky a s překrásnou maminkou, která pro vážné onemocnění musela v Afganistánu zůstat s nejmladším potomkem. Když jsme rodinu potkali poprvé, veselé holčičky byly v naprosté opozici k úzkostnému a vyčerpanému otci. Ale pak…


S dětmi v bezpečí v krásném prostorném pokojíčku s koupelnou se z něj stal veselý a sdílný muž! Jsme velmi vděční, že nám pomáháte pomáhat, protože díky vám jsou teď M. a M. s tatínkem v bezpečí a v klidu. Stejně jako předchozí rodina i oni dostali základní nákup potravin a hygienických potřeb a holčičky i nějaké oblečení! Bydlení otci umožní, aby mohl odpočatý a v čistém oblečení jít hledat stabilní domov a zaměstnání. Obě holčičky mezitím může hlídat jiná rodina, která v Hostelu bydlí.

Třetí rodina, která se díky Vám nastěhovala do pokojíčku v Hostelu je mladičká Afghánská rodina o třech členech. Rodinu jsme potkali již v pondělí. Rodina měla čerstvě střechu nad hlavou, ale pouze  na několik dní. Předtím ale žili na ulici, a to i s předčasně narozeným A., kterému byly necelé tři týdny. Když jsme rodinu navštívili, měl chlapeček velmi silnou rýmu a zřejmě také další zdravotní problémy. Vypravili jsme je do nemocnice, kde chlapeček strávil bezmála týden. Malý princ neměl mimo košík na spaní a pár kousků oblečení vůbec nic…

Rozhodli jsme se pro tohoto broučka nakupit výbavičku. Primárně jsme chtěli zabránit tomu, aby jej maminka nesprávně nosila. Vyčerpaná Z. pro něj neměla kočárek ani nosítko. Dále jsme jej chtěli vybavit teplejším oblečením pro blížící se podzim. Nic takového neměl. Na sobě měl jen dupačky a tričínko. Maminka pro něj měla jedinou deku.

Současně jsme ale chtěli, aby se rodina mohla připojit k jiné rodině, kde je zkušenější maminka, která by devatenáctileté Z. pomohla s chlapečkem. Nezkušená maminka byla vyděšená každým náznakem nepohody miminka. (A. je velmi maličký a zatím většinu svého života prožil v nemocnici.) 

 

Byť jsme to nestihli při naší návštěvě, rodina od soboty bydlí!


Návštěvy…

Mimo rodiny na ulici jsme navštívili také potřebné, kteří sice mají kde bydlet, ale jejich příjmy jsou natolik nízké, že mají velmi často problém vyjít s potravinami. Mezi tyto rodiny patří také rodiny, které dlouhodobě podporujeme potravinovými kartami. Vzhledem k tomu, že jedna z rodin, konkrétně „Zahra“ a její syn úspěšně odcestovali do Německa, navštívili jsme namísto nich jinou rodinu, která na tom není dobře…

Tato rodina se skládá z nádherné maminky a pěti dětí. Na fotografii jen dvě nejmladší, ostatní mají velké štěstí… Jsou ve škole! (Uprchlické děti obecně velmi rády chodí do školy, ty co jsou nuceny zůstat doma se velmi často nudí a psychicky strádají!) 


Vzhledem k tomu, že celá rodina dostala azyl, aplikuje se na ně metoda řecké vlády, motivovat uprchlíky k další cestě. Tito lidé jsou totiž naprosto mimo jakoukoli možnost sociální či jiné pomoci. Celá rodina byla nucena se ze sociálního bydlení s koncem září vystěhovat! Naše obrovská krabice plná jídla se tak zdála být poněkud slabým dárkem! Slíbili jsme si, že pokud to bude v našich silách a rodina skutečně skončí na ulici, chceme i jim pomoci k bezpečnému bydlení.

Potraviny a drobné kuchyňské vybavení jsme donesli také námi podporované „Fatimě“. Té pomáháme již půl roku a tentokrát jsme se s ní mohli i osobně potkat! Říkala nám, že naše pomoc potravinovými kartami pro ni znamená obrovský příspěvek  do rodinného rozpočtu a dává ji klid, protože ví, že každý týden bude schopná nakoupit základní potraviny. „Fatima“ je doma s nejstarší dcerou, která trpí sociální fobií a benjamínkem, usměvavou M. Prostřední K. chodí do školy, a právě pro ni jsme vysílali batůžek s potřebami!

Pamatujete na malou autorku moře s lodí???

Její nadšení z vybavení v batůžku se ani slovy nedá popsat! Obrovskou rychlostí vybírala a prohlížela další a další věci! Do školy chodí velmi ráda! O obsah batůžku se podělila i se sestrami! Obzvláště nadšená byla z barev a fixů, ale i omalovánek nebo třeba z pravítek.

(Druhý batůžek na svého nového vlastníka čeká, ale věříme, že to není na dlouho! Výběr opět ponecháváme na Greek Forum of Refugees… Děti v Athénách ani nikde jinde na světě se zcela určitě do školy netěší tolik jako děti uprchlíků!)

Naše další návštěvy v rodinách byly spojeny s předáváním léků! Pro většinu uprchlíků jsou léčiva nedostupná. Ačkoli navštíví lékaře a mají na ně předpis, nemohou si je dovolit. Naše spolupracující organizace Greek Forum of Refugees (o nich více dále) se pokouší pořídit potřebná léčiva, jejich rozpočet ovšem omezuje nákupy na ty opravdu nezbytné léky. To je inzulín a  jiné léky pro diabetiky a psychiatrické léky. Všechny ostatní léky přichází na řadu až následně. (Nebo se na ně vůbec nedostane…)
Vlivem cesty většina migrujících trpí vleklými problémy nebo také závažnými chorobami. Mezi uprchlickými dětmi je vysoké procento diabetiků a alergiků, trpí ale i dalšími nemocemi, zřejmě vlivem zátěže, nedostatečné výživy, hygienickými podmínkami… Také celkové vyčerpání a psychický tlak napomáhá rozvoji dalších problémů.

Díky Vašim štědrým darům a trpělivosti slečny lékárnice, jsme nakoupili léky na předpis a výslovné doporučení lékaře asi pro 10 rodin na měsíc i více. Jednalo se i o léky, na které by za normálních okolností nevyšel rozpočet, tj. například léky na alergie, astma. Mimo to, jsme také zásobili Greek Forum of Refugees léky, které máme u nás doma běžně každý v lékárničce, pro případ nouze. Chtěli jsme je takto připravit na dobu, kdy je někdo bude potřebovat. Mezi ně patří např. sirup proti kašli, paracetamol nebo třeba mastičky proti opruzeninám pro miminka. Mimo to jsme pořídili také vitamíny pro ženy a děti! Běžným problémem jsou také hemoroidy a na ulici také všemožné útoky hmyzu a následné kožní problémy.

Při následných návštěvách bylo zřejmé, že jsme rodinám opravdu vytrhli trn z paty! Léčiva jsme osobně rozvezli třem rodinám, zbylí „pacienti“ si léky osobně vyzvednou, protože od kanceláře Greek Forum nebydlí tak daleko.  Tuto službu Greek Forum of Refugees poskytuje dlouhodobě.


Dvě z našich návštěv skončili i nákupem dalších dárků. Z jedné z nich ovšem nemáme fotky, protože si to rodina nepřála. Neoficiální hlavou rodiny zde byl sedmnáctiletý A., který mluví 6-ti jazyky! Od něj jsme se dozvěděli hodně o tom, jaké to je cestovat do Evropy…

Na cestu lodí do Řecka neměli ani záchranné vesty, na lodi se nemohli hnout. (Nikdo z nich neumí plavat…) Holt prý musíš být optimista! Této rodině jsme přinesli výtvarné potřeby, papíry, korálky, ale i bublifuk nebo kuličky… Proč? Protože když žijete v táboře, kde máte programy pro děti a najednou se ocitnete v Aténách, bez přátel, bez knih, internetu nebo i obyčejných pastelek a nemůžete chodit do školy, tak se prostě nudíte k smrti! Oba sourozenci A. mají se svým životem velké plány. Šestiletý bratr A. říkal že se stane lékařem, čemuž jeho velký bráška věří, protože je to odhodlaný optimista! O něco starší sestra by se zase ráda stala učitelkou matematiky! Přejeme jim jen to nejlepší!

Když mluvíme o snech nelze zapomenout na návštěvu rodiny na fotografii! 

A. (třetí zprava) je svým odhodláním jít za svými sny opravdu pozoruhodný. Zatímco jeho rodina by ráda na své cestě dále pokračovala do Německa, A. pojede do Argentiny, kde bude hrát fotbal. Jeho vysněným klubem je Barcelona! (Rodina na obrázku má ještě dva členy, maminka s bráškou A. a mladší F. je v nemocnici. Devítiletý chlapeček má vážné problémy se srdcem…).


„Máš s čím ten fotbal trénovat? Máš míč?“ A on řekl, že ne….

Máme obavu, že s ním teď už i spí! To jsou momenty, které nám na výjezdech dělají největší radost! Vytvořit pro někoho dárek šitý na míru a neodmyslitelně se tak stát kouskem jeho života. Takovým kouskem, na který se vzpomíná s láskou!

Rozhodně jsme nezapomněli ani na misijní činnost! Na cestu zpět jsme měli batůžky o poznání lehčí, protože jsme rozdali evangelia a SD karty s audiobiblí v různých jazycích. Tento způsob je vhodný pro každého, kdo má telefon a je mezi lidmi na cestě populární.

Každý náš hmotný dárek byl doplněn i něčím méně hmotným zavřeným a připraveným k pomoci v malé knížečce. Z překladů tentokrát dominoval ten ve farsí.

Pomáhat jsme se snažili také přímo na ulici. Mezi hlavní potřeby patřily léky, plenky, dětská výživa. Je až neuvěřitelné, jakou radost udělá naprosto obyčejné spodní prádlo! Celý život lidí na cestě je zabalen v batohu nebo několika batozích. Policejní razie na obvyklých potkávacích místech často končí katastrofou v podobě zapomenutých dek nebo jiných nezbytností.

Štípance, vřídky po svrabu, špatně zhojené rány, alergické reakce nebo astma. To často řeší lidé, kteří bydli v parku nebo jinde po athénských ulicích. Před lékárnou se nám nakonec vytvořila dlouhá řada potřebných. Čas byl také na kratší rozhovory, předání evangelií nebo hru s balónky. Na Victoria Square se prostě žije venku 24 hodin denně, až do chvíle, než místo navštíví policie a lidi rozežene do okolí. Zejména při deštivém počasí nebo při velkém horku ovšem stromy na náměstí poskytují jedinou ochranu…


I přesto, že tábory jsou pro dobrovolníky povětšinou zavřeny, podařilo se polskému/mužskému osazenstvu pomoci s úklidem skladu v táboře Malakasa, kde mohli i poznat některé z obyvatel tábora!

Velké díky patří Greek Forum of Refugees!

Díky nim jsme mohli pomoc cílit na ty nejpotřebnější a beze strachu, že bychom tím uškodili jiným potřebným, na které by se pak pomoc nedostala. Velké díky patří skvělé Photene! Díky ní jsme o situaci v Athénách v obraze dlouhodobě. Při tomto výjezdu nám velmi pomohla s vytipováním nejpotřebnějších, ubytováním rodin, hledáním nejvhodnějšího ochodu, ale i s mnohými dalšími problémy! Děkujeme! Velké díky patří také manželskému páru Jawad a Zahra, kteří nám byli cennými tlumočníky!

Děkujeme! Díky spolupráci s Greek Forum of Refugees jsme schopni v Athénách i po našem odjezdu aktivně a bezpečně pomáhat!


Velké díky také Vám všem, kteří jste nás provázeli ve Vašich modlitbách! Velice si toho vážíme! Jejich sílu jsme osobně cítili každá den! Přes veškeré problémy se nám podařilo bez testování a karantény navštívit Řecko! Přes povětrnostní podmínky jsme bez zpoždění doletěli na místo i zpět. Přes šílenou dopravu na místě bylo naše zapůjčené auto bez škrábanců a nikdy nebylo vykradeno! Zkrátka… Požehnání bylo opravdu mnohé a my jsme Bohu vděční za to, že Vy jste byli s námi!

Velké díky také za štědré finanční dary! Díky nim jsme mohli pomoci v takovém rozsahu! Bez Vás by to zkrátka nešlo!

Velká prosba na závěr!

V tuto chvíli díky Vaší pomoci bydlí v Hostelu v bezpečí a s veškerým potřebným zázemím 3 rodiny. Všechny tři jsou opravdu velmi ohrožené! Všechny tři rodiny mají momentálně uhrazený pobyt na 1 měsíc, minimálně pro dvě z nich je to ale velmi krátký čas na to, aby byly schopny po této době odejít. V podobně špatné situaci se ale může objevit také rodina s pěti dětmi, kterou jsme představili výše.
Abychom mohli každou z těchto rodin zabezpečit střechou nad hlavou, potřebujeme každý měsíc 300 euro. I přes Vaši veškerou podporu jsme takovou pomoc schopni poskytovat jen velmi omezenou dobu. Prosíme tedy o Vaší pomyslnou adopci těchto rodin a pravidelné příspěvky na jejich bydlení.

A. bude mít velmi brzy na starosti kromě sestry Z. ještě jednoho sourozence. Její maminka se velmi obává porodit, protože neví, co s její rodinou dále bude. Otec této rodiny je nemocný a nemůže se o ně starat.


M. a M. jsou dokonalé holčičky, které si toho již hodně prožily. V hostelu mají nejen potřebné bezpečí, ale také možnost hrát si s ostatními dětmi nebo se účastnit kurzů. Jejich pobyt v hostelu znamená pro otce této rodiny potřebnou jistotu a příležitost k novému startu.
A. a jeho rodiče potřebují mít kde bydlet. A. má v souvislosti se svým předčasným narozením zdravotní problémy. Ze života na ulici si odnesl ošklivou infekci, kterou týden léčil v nemocnici. Nyní musí být dokrmován umělou výživou. Této rodině chceme pomáhat také potravinovými kupony, než bude schopna po skončení jejich azylového řízení začít samostatně fungovat


 

Budeme Vám velmi vděční za jakýkoliv dar!
A také za modlitby za všechny, které jsme vám představili!

Chcete se o výjezdu dozvědět více? Setkat se s jeho účastníky? Velice rádi pro Vás připravíme prezentaci. Kontaktujte Lídu na ludmila@c-r-s.cz!

Vaše CRS